FRISS HÍR:
2024. 05. 24.
Újabb változás a tanúsítványok kiállításában:
Ha a résztvevő külön nem kéri akkor mindenkor magyar nyelven állítjuk ki a tanúsítványt.
2024. 05. 10.-től A kétfajta kétnyelvű tanúsítványból van lehetősége a résztvevőnek egyet választani: magyar-angol vagy magyar-német – a választása utólag nem módosítható, nem változtatható. A képzés megnevezése nem változtatható, mindig magyar nyelven történik.
_____________________________________________________________________________________________
2024. 03. 12.
2024. 03. 12.-től működőképes a FAR-ban (Felnőttképzési Adatszolgáltató Rendszerben) a kétnyelvű tanúsítványok kiállításának a rendszere.
A jog megköveteli, a FAR pedig lehetővé teszi, hogy a képzéseinkről kétnyelvű tanúsítványokat állítsunk ki.
A bejelentéses képzéseknél, ha a résztvevő kéri a tanúsítványt, a képző kötelezettsége a kétnyelvű tanúsítvány kiállítása.
_____________________________________________________________________________________________
2023. 09. 18.
2023.szeptember 4-től a közlekedési hatóság teljesen megváltoztatta a GÉPKEZELŐ KÉPZÉSEK lebonyolításának a rendjét, ezzel párhuzamosan teljesen új informatikai rendszert (KÖKÉNY) vezettek be.
Rendkívül bonyolult és adminisztrációval terhelt lett a rendszer, teljesen a közúti kategóriás vizsgákra szabták.
Elkezdtük szervezni a képzéseket, de sajnos a jelentkezéstől a vizsgáig terjedő időintervallum az eddigi rendszer többszörösére fog kitolódni.
JELENTKEZÉSI változás:
Tudnunk kell, hogy van-e valamilyen gépkezelői előképzettsége a jelentkezőnek.
Amennyiben igen, akkor az eredetit kell beszkennelnünk, de legrosszabb esetben is csak nagyon jó minőségben beszkennelt dokumentumokat tudunk elfogadni.
A résztvevők a
- személyes okmányaikkal
- gépkezelős dokumentumaikkal
- ORVOSI ALKALMASSÁGIVAL (a már meglévő Gépkezelő jogosítványban is jó)
- 2 db szabvány fényképpel
tudnak jelentkezni a tanfolyamokra, amit jelentkezési (érkezési) sorrendben rögzítünk.
GYAKORLATI oktatások változása:
Az új rendszerben gépcsoportonként és személyenként külön- külön időpontokban 4 - 5×50 perc gyakorlati oktatást kell elektronikusan is igazolni a KAV felé, amiből a legtöbb vagy a teljes időt letöltheti a jelentkező a munkahelyén munkaidőben, abban az esetben, ha rendelkeznek a megfelelő gépekkel, illetve, ha van olyan kolléga a cégnél, aki a fenti gépekhez rendelkezik legalább 2 éves gépkezelő jogosítvánnyal – Ehhez be kell kérnünk majd a gép nevét és a kolléga Gépkezelő jogosítványának a másolatát (szkennelve is jó)
Amennyiben nincs olyan kolléga a cégnél, aki tudna foglalkozni a jelentkezővel, akkor hozzánk kell bejönnie sok-sok gyakorlati oktatásra.
Sajnos a gépek és az oktatók száma behatárolja, hány főt, hány gyakorlati órára tudunk fogadni egy tanfolyamon belül. Így gyorsan elfogynak a gyakorlati helyeink.
OKTATÁSI változások:
Sajnos a jelentkezéskor még nem látjuk a képzésnek a pontos időpontjait.
Majd ha a teljes létszám jelentkezett, elpostáztuk a Jelentkezési lapjaikat, orvosikat, fényképeket és ezután engedélyezi a képzést a hatóság .
VIZSGA változások:
Amikor az összes tanuló minden tanfolyami percet igazoltan elvégzett ( 0 óra hiányzást ír elő a rendelet, lejelentett pótórákkal, pótóra díjakkal kötelezi a képzőket a hiányzások pótlására), csak és kizárólag akkor lehet vizsgára jelentkeztetni a csoportot, amire, majd utólag ad vizsgaidőpontot a Hatóság.
Köszönjük a megértést, de sajnos egyenlőre mi sem nagyon tudjuk elfogadni ezt az új rendszert, aminek a bevezetését az alábbi szövegezéssel tálalta a Közlekedési hatóság:
„Az új rendszernek köszönhetően a jogosítvány megszerzésének folyamata felgyorsul, átláthatóbbá és egységessé válik”
Hát sajnos NEM!!!!
______________________________________________________________________________________________
2023. 08. 23.
A KAV 2023.08.24-től megszünteti az eddigi elektronikai (PALLASZ) felületét, ahol a GÉPKEZELŐI vizsgák jelentkezéseit lehetett kezdeményezni és lebonyolítani.
Újabb rendszerre (KÖKÉNY) állnak át, így országosan SZÜNETELTETIK a Gépkezelő jelentkezéseket, képzéseket és vizsgákat, előre láthatóan szeptember második feléig.
Mindenesetre mi továbbra is gyűjtjük az érdeklődőket,
- jelentkezési lapok
- orvosi alkalmassági vélemények
- igazolványképek (2 db)
- személyigazolvány és lakcímkártya fénymásolatok
- meglévő gépkezeléssel kapcsolatos dokumentumok (OKJ; Gépkezelő jogosítvány)fénymásolatai
Amint a rendszer megnyílik, azonnal kezdeni tudjuk a képzéseket és lebonyolítani a vizsgákat!
______________________________________________________________________________________________
2023. 04. 18.
2023. január 01-én módosításra került a 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről
75§*
- (2) Annak érdekében, hogy a MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ az érdekegyeztetéssel kapcsolatos tevékenységét elláthassa, megválasztását követő hat hónapon belül KÉPZÉSEN kell részt vennie, amely csak rendes munkaidőben történhet.
- (3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezések teljesítésével kapcsolatban felmerült költségek a munkáltatót terhelik.
- (4) Az ALAPKÉPZÉS és TOVÁBBKÉPZÉS megszervezése a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.) szerint kontaktórás, távoktatás, illetve zárt rendszerű elektronikus távoktatás formájában valósulhat meg.
Az alap- és továbbképzést szervező felnőttképző a képzésekről vezetett nyilvántartását 5 évig megőrzi. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a képzés idejét, jelenléti képzés esetén a képzés helyszínét, a képzés jellegére vonatkozó utalást, a résztvevők nevét, a képzés formáját és a képzés ismeretanyagának vázlatát.
- (5) A munkavédelmi képviselőnek megválasztását követő hat hónapon belül el kell végeznie a legalább 16 óraszámú alapképzést.
- (6) A munkavédelmi képviselőnek az alapképzést követően, valamint újraválasztása esetén évente legalább 8 órás továbbképzésben kell részt vennie.
- (8) Az alapképzés és továbbképzés elvégzését az Felnőttképzésről szóló törvény 13/B. § (1) bekezdése szerinti tanúsítvánnyal kell igazolni. (2023.01.01)
______________________________________________________________________________________________
2022.10.20.
ÚJ ÜGYINTÉZÉSI szabályok a KAV-nál
2022. december 19.-től jelentős mértékben változik és 2023. január 9-től használatba lép egy megújult informatikai rendszer.
Ezért ebben az időszakban a szabályok módosulásával és a rendszerátállással összefüggésben átmenetileg szünetel:
- a vizsgajelentkezés,
- a vizsgáztatás
_______________________________________________________________________________________________
2022. 09.05.
GÉPKEZELŐ JOGOSÍTVÁNY megszerzéséhez kapcsolódó tanfolyami információk
Az 54/2021. ITM rendeletben megjelent kibővített gépcsoportok bejegyzéséhez új sorozatjellel (B-……...) ellátott Gépkezelő jogosítványokat állít ki a hatóság.
Ez azt is jelenti, hogy a 40/2009. KHEM Gépkezelő jogosítványokban levő eddigi gépcsoport bejegyzések az új rendszer szerinti vizsgák után átvezetésre kerülnek majd az új Gépkezelő jogosítványba
Alaptanfolyamot kell végezni és szóbeli és gyakorlati vizsgákat kell tenni azoknak, akik nem rendelkeznek semmiféle gépkezelési dokumentummal,
Az elméleti oktatási rész és szóbeli vizsgák keretében
- általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismereteket,
- általános üzemeltetési és technológiai ismereteket
- szakirányú gépspecifikus ismereteket,
A gyakorlati oktatási rész és vizsga keretében
- gépkezelési gyakorlatot
Kiegészítő tanfolyamot kell végezni és szóbeli és gyakorlati vizsgát kell tenni azoknak, akik rendelkeznek bármely gépcsoport tekintetében 5 éven belül szerzett 40/2009 szerinti Gépkezelő jogosítvánnyal.
Az elméleti oktatási rész és szóbeli vizsga keretében
- szakirányú gépspecifikus ismereteket,
A gyakorlati oktatási rész és vizsga keretében
- gépkezelési gyakorlatot
Gyakorlati hatósági vizsgát kell tenni azoknak, akik a megszerezni kívánt gépcsoporthoz kapcsolódóan rendelkeznek OKJ bizonyítvánnyal, vagy 6/1980 szerinti Építőgépkezelő jogosítvánnyal.
A gyakorlati oktatási rész és vizsga keretében
- gépkezelési gyakorlatot
_______________________________________________________________________________________________
2021.11.22
Megjelent az 54/2021.(IX.5) ITM rendelet, ami a Gépkezelők képzését szabályozza.
Hatályba lépés időpontja: 2021. december 5.
Az eddigi 33 Gépkezelő jogosítvány köteles gépcsoport 82 gépcsoportra bővül. Az új gépcsoportokat a táblázatban piros színnel jelöltük.
Nem lesz ezentúl OKJ képzés és bizonyítvány, hanem a Gépkezelő jogosítványért kell elméleti és gyakorlati oktatásban részt venni, valamint szóbeli és gyakorlati vizsgát tenni.
Ehhez még ezután dolgozza ki a KAV (Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont) a részletes tantervi és vizsgakövetelményeket,
így a 40/2009 KHEM rendelet még 2022. február 5-ig érvényben marad, ami sajnos csak a már OKJ bizonyítvánnyal rendelkezőket engedi vizsgázni a jogosítvány megszerzéséért vagy bővítéséért.
2021.08.10.
Az OKJ megszűnését követően 2021. szeptembertől új típusú képzési rendszerben indulnak szakmai képzéseink, mely kialakításán folyamatosan dolgozunk.
Felnőttképzésben szakképesítésre felkészítő szakmai képzés folyik
A szakképesítés elvégzéséről a FAR rendszerből kinyomtatott “Tanúsítványt” kap a résztvevő. Képesítő vizsgára ennek birtokában akkreditált vizsgaközpontban lehet majd jelentkezni.
_______________________________________________________________________________________________
2021.08.10.
KÉPZÉSI HITEL 2
2021. május 31-től elérhető kamatmentes hitellehetőség a felnőttképzésben résztvevők számára
Ki veheti fel, és milyen képzések esetén igényelhető?
Amennyiben rendelkezik felnőttképzési jogviszonnyal, gond nélkül igényelheti, ha
elmúlt 18 éves, de az 55. életévet még nem töltötte be és bejelentett lakcímmel rendelkezik.
Amit a Képzési Hitel2-ről tudni érdemes:
- A képzés alatt bármikor igényelheti.
- Kamatmentes, nincsenek rejtett költségek.
- A képzési díj összege maximum 500 000 forintig igényelhető
- A képzésnek minimum három hónapig kell tartania.
- A Képzési Hitel2-t az oktatási intézménynek utalják, így az igénylés után már nincs teendő.
- A törlesztést a képzés befejezése után kell megkezdeni.
- Kizárólag online igényléssel!
A Képzési Hiteleket kizárólag online, ügyfélkapus eléréssel elektronikusan igényelheti.
Tájékoztató link: https://www.youtube.com/watch?v=m0g2iReT3oI&t=10s
_______________________________________________________________________________________________
2021.04.07.
A mai napon (április 7.) megjelent 60-as számú közlönyben a Kormány 166/2021. (IV. 7.) Korm. rendelete a védelmi intézkedések meghosszabbításáról 2-ik paragrafusa kitolja a felnőttképzésre vonatkozó (5-7) szakasz hatályát április 19-re. Ennek értelmében marad az online képzési forma és nincs vizsgáztatás sem április 19-ig.
2021.03.05.
A védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló 104/2021 Kormányrendelet szerinti kontaktórás formában szervezett bármilyen oktatást, képzést „a képzésben részt vevő személyek és az oktató közötti személyes találkozást nem igénylő kapcsolatban alkalmazott digitális eszköz segítségével megvalósuló módon vagy zárt rendszerű elektronikus távoktatás, illetve távoktatás formájában kell megszervezni, befejezni abban az esetben is, ha azt jogszabály, támogatói okirat, támogatási szerződés, felnőttképzési szerződés, hatósági szerződés vagy képzési program egyébként nem teszi lehetővé.
A felnőttképzésben vizsga nem szervezhető. Az e rendelet hatálybalépésekor már megkezdett és folyamatban lévő, illetve újonnan meghirdetett vizsgát el kell halasztani.”
Ez azt jelenti, hogy április 7-ig tantermi óra és vizsga nem tartható!
2021.03.05.
2021. március 8-tól a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Kft. határozatlan ideig felfüggeszti a járművezetők és közlekedési szakemberek vizsgáit.
A befizetett vizsgadíjat senki sem veszíti el. Az érintettek a vészhelyzet elhárítását követően – a korábbi jelentkezésnek megfelelően és a megfizetett díj szerint – vehetnek majd részt a most lemondott vizsgákon. A vizsgák új időpontjáról a vizsgázók a képző szervek útján kapnak majd tájékoztatást.
2021.01.06.
OKJ-s tanfolyamainkra a 2021-es év elején még van lehetőség beiratkozni.
Ezek a tanfolyamok még a régi rendszer szerint zajlanak!
_______________________________________________________________________________________________
2020.08.17.
Sajnos a jelenlegi OKJ tanfolyamok nagy része megszűnik, a megmaradó szakmák pedig csak iskolarendszerben, 2-3 év alatt lesznek elvégezhetőek.
Tanuljon még a jelenlegi feltételekkel!
2020. decemberéig még a most érvényes jogszabályok szerint iratkozhat be OKJ tanfolyamainkra.
_______________________________________________________________________________________________
2020. június 18.
Hatályát vesztette a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet.
_______________________________________________________________________________________________
A felnőttképzésben is enyhítéseket vezettek be május 27-től – országosan. Már újra szervezhetők kontaktórás képzések, modulzáró vizsgák és OKJ-s szakmai vizsgák is. (70/2020. (III.26.) Kormányrendelet módosítása)
FONTOS: A kontaktórás képzések és vizsgák során be kell tartani a járványügyi szabályokat. Ezért a következőket javasoljuk: figyeljenek a személyek közötti minimum 1,5 méteres távolságra, valamint a védőmaszk viselésére, saját toll használatára és a kézmosásra, fertőtlenítésre.
_______________________________________________________________________________________________
2020.05.05. http://kavk.hu/ tájékoztatója alapján:
Koronavírus: vidéken újraindulnak a közlekedési vizsgák
A minisztérium a járványügyi veszélyhelyzeti intézkedésekhez igazodva 2020. március 19-i hatállyal függesztette fel a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. vizsgáztatási és utánképzési tevékenységét. Az elmúlt bő másfél hónapban a Vizsgaközpont csak a tárca külön engedélyével, néhány esetben szervezhetett vizsgákat és vizsgálatokat, pl. leendő mentőgépkocsi-vezetők számára.
A korlátozó intézkedések a védekezés új szakaszában szigorú menetrend szerint, fokozatosan enyhíthetőek. A kijárási korlátozás részleges megszüntetésével összhangban a minisztérium Budapest és Pest megye kivételével a mai nappal visszavonta a felfüggesztésről szóló döntését. Vidéki vizsgaidőpontokat tehát újra lehet igényelni, az első vizsgákat a jövő hétre szervezhetik meg. Fontos feltétel, hogy az egyes helyszíneken kizárólag azok tehetnek vizsgát, akik életvitelszerűen is az adott településen, megyében élnek, a budapesti és Pest megyei lakosok ebből a célból sem utazhatnak az ország másik részébe.
„A Vizsgaközpont csak azokat a vizsgákat és utánképzéseket szervezi meg, amelyek helyszínén járványügyi szempontból biztonságos körülményeket tud teremteni. A részvétel kötelező feltétele a védőfelszerelés – maszk és kesztyű – viselése.”
________________________________________________________________________________________________
Mit is jelent Nálunk az online oktatás?
Az online oktatással csak a járvány idején kívánunk képzéseket tartani, ezzel is védve hallgatóink és oktatóink egészségét.
Amint feloldják a jogszabályi korlátozásokat, ismét kezdetét veheti a személyes találkozással történő oktatás, aminek elkötelezett hívei vagyunk. Természetesen a gyakorlati órák nem megoldhatók online módon, azokat a korlátozás feloldása után rögtön megtartjuk. Az eddigi tapasztalatok is azt mutatják, hogy célszerű a gyakorlatot a vizsga napjához közelíteni, hogy frissek maradjanak a megszerzett ismeretek.
Tudjuk, hogy számtalan hátránnyal járhat az online oktatás, de leszögeznénk, hogy törekszünk a lehető legegyszerűbb módszerek használatára. Így hallgatóinknak semmilyen szoftver telepítésével nem kell bajlódni!
Az elvárás csupán, hogy egy Facebook-os profillal kell rendelkezni mindenkinek.
Azt gondoljuk, hogy a mai világban ez nem okozhat problémát, de amennyiben segítségre van szükség, ebben is szívesen állunk rendelkezésükre.
A Facebook felületén egy - az oktatás idejére létrehozott - ZÁRT csoportban történik az előadás, amely egyéb elfoglaltság esetén visszanézhető későbbi időpontban is. A csoportot egyéb ismerősük nem fogja látni, abba be sem léphet engedély nélkül.
Az előadás során Önöktől csupán írásbeli kommunikációt várunk, amennyiben kérdés-kérés merülne fel. Önöket nem fogjuk látni a videó során, nem kell emiatt rendet tenni a kamera hátterében. :)
Célunk, hogy a járványhelyzet javulása után ne az alapoktól kelljen kezdeni több hónapos tanfolyamainkat, hanem a home office vagy a felszabadult idejét kihasználva, a feloldás után kevesebb kontaktórás idő alatt juttassuk el hallgatóinkat vizsgázni.
Továbbá fontos szempont, hogy OKJ-s szakképesítéseket felnőttképzés keretében már csak 2020. december 31-ig lehet indítani, ezért is célszerű elkezdeni online módon az oktatást.
Bízunk benne, hogy ebben a formában is állhatunk az Önök rendelkezésére!
________________________________________________________________________________________________
70/2020. (III. 26.) Korm. rendelet
A Kormány az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- § A felnőttképzésben
- a) a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2. § 8. pontja szerinti kontaktórás képzés nem tartható, és
- b) szakmai vizsga nem szervezhető.
- § (1) A veszélyhelyzet időtartama alatt a képzés - kizárólag távolléti oktatásban, távoktatás formájában, digitális képzésként szervezhető meg
- § (1). A veszélyhelyzet időtartama alatt elmaradt szakmai vizsgákra új központi vizsganapok kijelölésére a veszélyhelyzet megszűnését követő naptól kerülhet sor.
- § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
________________________________________________________________________________________________
Gépkezelő kategóriavizsga:
A Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont 2020. március 19-től visszavonásig minden vizsgát felfüggesztett a kialakult járványügyi helyzet miatt.
Amint újra lehet vizsgaidőpontot kérni a hatóságtól, a járvány miatt elhalasztott vizsgákat azonnal pótoljuk / megtartjuk.
A befizetett vizsgadíjat senki sem veszíti el, azok a következő vizsgára érvényesek!
Megértésüket, türelmüket köszönjük!
________________________________________________________________________________________________
Kedves Hallgató/ Jelentkező!
A koronavírus miatt kialakult helyzetre való tekintettel a 2020. március 20-tól induló tanfolyamainkat kontaktóra helyett online formában vagyunk kénytelenek megoldani.
A Gépkezelő tanfolyamokhoz Youtube-os videókat fogunk tananyagként küldeni a kidolgozott tételsor mellé a beiratkozottak részére.
Egyéb OKJ tanfolyamainkat pedig Skype-os vagy egyéb online jelenléti oktatással oldjuk meg.
Ennek pontos részleteiről minden beiratkozott / jelenleg hozzánk járó hallgatót értesítünk!
Megértésüket köszönjük!
________________________________________________________________________________________________
MI LESZ A FELNŐTTKÉPZÉSSEL?
Sok még a kérdőjel, a keretek és a szabályozás felállításáig.
A módosítások hatálybalépéséig változatlan formában és feltételekkel vehetik igénybe képzéseinket a tanulni vágyók.
Minden, már megszerzett képesítés, függetlenül a megszerzés idejétől és módjától, továbbra is működésre jogosít. Ugyanakkor, jövő év végéig (2020. december 31.-ig) még a jelenlegi rendszerben lehet megkezdeni a tanulmányokat a felnőttképző intézményekben.
Az elmúlt hetekben és hónapokban sorra jelentek meg a témában hírek, de a részletek nem ismertek, nagy a bizonytalanság a rendszer jövőjét illetően. Sem a felnőttképző intézmények, sem pedig a képzésekre érdeklődők nem tudják mi vár rájuk a közeljövőben a hazai szak- és felnőttképzés piacán. Milyen keretek és körülmények között szerezhetnek a jövőben Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítést.
A bizonytalanság szele a Tréning Stúdiót is érinti, aki már több mint 20 éve felnőttképzéssel foglalkozik. Számunkra is kérdés, hogy mit hoz a jövő. Mi sem látjuk még pontosan, hogy milyen képzéseket, milyen feltételekkel szervezhetünk.
AMIT EDDIG TUDUNK AZ OKJ KÉPZÉSEK VÁLTOZÁSAIRÓL
- az OKJ-ban szereplő szakmák számát lecsökkentették (176 + 25 szakképesítésre),
- az alap szakképesítéseket kizárólag iskolarendszerben tanulhatják a diákok, ezeket a szakképesítéseket a felnőttek is iskolarendszerben (felnőttoktatás keretében 1,5 – 3 év alatt) szerezhetik meg esti vagy levelező esetleg nappali tagozaton
- a felnőttképzésben tanfolyami keretek között 76 részszakképesítést lehet majd tanulni,
- a vizsgáztatás jelenlegi rendszere is megváltozik, független vizsgaközpontok jönnek létre.
HOGYAN TOVÁBB?
Számunkra, felnőttképző intézményként a nagy kérdés az, hogy mi lesz majd a nem iskolarendszerben tanult és szakmai képesítést adó végzettségek állami elismertségével.
Erről sajnos még nincs semmilyen információ, de minden bizonnyal a kérdésekre hamarosan választ kapunk és megkezdhetjük a felkészülést az új kihívásokra.